Powrót Muszkieterów 1989.avi
Powrót Muszkieterów 1989.avi Rozmiar 1,37 GB |
Po jednej stronie barykady znajdują się Porthos (Frank Finlay) i D'Artagnan (Michael York), który - pod dowództwem kardynała Mazarina (nowego kochanka królowej i faktycznego władcy kraju) - nadal służy w szeregach muszkieterów. Po drugiej - Athos (Oliver Reed) i Aramis (Richard Chamberlain), którzy popierają księcia de Beaufort, jednego z przywódców frondy.
Tymczasem Justine de Winter (Kim Cattrall), nieślubna córka lady de Winter, szpieg na usługach Anglików, postanawia pomścić śmierć swej matki. Usiłuje też uzyskać od kardynała Mazarina (Philippe Noiret) obietnicę, że Francja nie przyjdzie z odsieczą skazanemu na śmierć angielskiemu królowi Karolowi I. Mazarin wyjawia jej, że Anna Austriaczka poprosiła muszkieterów, aby udali się z tajną misją do Anglii i uratowali Karola, z którym jest spokrewniona. D'Artagnan, Athos, Porthos i Aramis godzą się i - zapominając o dzielących ich różnicach politycznych - wyruszają do Anglii. Ich śladem podąża nieugięta Justine.
Richard Lester ("Trzej muszkieterowie" (1973), "Czterej muszkieterowie" (1975)), przystępując po 15 latach do pracy nad kolejną filmową opowieścią o przygodach dzielnych muszkieterów, liczył na powtórzenie sukcesu poprzednich ekranizacji powieści Dumasa. Za kanwę scenariusza posłużyła wydana w 1847 roku powieść Alexandra Dumasa-ojca "Dwadzieścia lat później". Dzięki sporej dawce humoru i autoparodii, szybkiej akcji i scenograficznemu rozmachowi twórcom udało się stworzyć barwne widowisko kostiumowe, które z przyjemnością się ogląda.
Na uwagę zasługuje Philippe Noiret i jego kardynał Mazarin, diametralnie różny od znanego z wcześniejszych części- Richelieu'go. Nie ma w nim tej 'grozy majestatu', wytworności i powściągliwości, za to mamy nieco rubasznego, wywołującego wręcz uśmiech Włocha, który jak to Włoch jest przede wszystkim bankierem, kupcem, czyli 'wszystko obraca się wokół kasy'. Doskonale przypomnieli o sobie także czterej amigos. Aby lepiej zrozumieć fabułę i tzw. wątki poboczne dobrze jest otrzeć się o historię Francji wieku XVII. Można wiele smaczków zobaczyć. Np. madame de Chevrouse, która wróciła na dwór po śmierci Richelieu'go. Albo żelaznobocy w armii Cromwella. W ogóle świetny wątek 'angielski', Karol I pierwsza klasa, jakby wyjęty z portretu. I ci okropni purytanie.