CZY KRÓLOBÓJSTWO - KRYTYCZNE ...

CZY KRÓLOBÓJSTWO - KRYTYCZNE STUDIUM O ŚMIERCI KRÓLA STEFANA WIELKIEGO BATOREGO.djvu

CZY KRÓLOBÓJSTWO - KRYTYCZNE STUDIUM O ŚMIERCI KRÓLA STEFANA WIELKIEGO BATOREGO.djvu
Rozmiar 3,9 MB
Herman Zdzisław Scheuring, „CZY KRÓLOBÓJSTWO? KRYTYCZNE STUDIUM O ŚMIERCI KRÓLA STEFANA WIELKIEGO BATOREGO.”, Londyn 1964

Pozwalam sobie dodać pewne uwagi nt. śmierci Stefana Batorego, pochodzące z chyba nie znanej Autorowi pracy mojego śp. stryja, dr. med. Hermana Scheuringa ze Lwowa, wydanej w 1964 r. w Londynie, pt. "Czy królobójstwo? Krytyczne studium o śmierci króla Stefana Batorego".
Stryj, opisując szeroko sytuację polityczną XVI w. Polski i Europy, wysuwa teorię spiskową, zwracając uwagę na korzyści, jakie z usunięcia Batorego odnosili zarówno Moskwa, Anglia, jak i Habsburgowie. Ponieważ Król rządził twardą ręką (okres reformacji, ścięcie Samuela Zborowskiego i 30 kozaków we Lwowie), uporządkował sprawy krajowe, stawał się groźny dla sąsiadów. Niektórzy wrogowie przepowiadali mu rychłą śmierć, a liczni szpiedzy infiltrowali dwór polski i obserwowali zdrowie naszego władcy. Przebywający na dworze dwaj medycy mieli powiązania z różokrzyżowcami i alchemikami z Pragi i z Anglii. Wszystkich zaskoczyła nagła śmierć władcy. Autor analizuje zarówno historię choroby, jej objawy i ówczesne metody leczenia Króla, również rzekomą "sekcję" i stwierdzone zmiany, opisuje późniejsze dyskusje fachowców (historyków medycyny), specjalistów diagnostyki, jak i zmian anatomopatologicznych. Zwraca też uwagę na stworzenie wokół władcy niekorzystnej atmosfery (przez wrogą publicystykę i rozsiewane plotki), a po jego śmierci na zmowę dotyczącą jego korzystnej dla kraju działalności. Miało się to nawet odbić na postępowaniu ze zwłokami Króla, które wpierw spoczywały półtora roku w Grodnie, a dopiero w 1588 r. sprowadzono je do Krakowa, gdzie pochowano je pod Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu, o czym zapomniano i "odkryto" je dopiero blisko 300 lat po śmierci władcy w 1877 r.
Być może ewentualna ponowna ekshumacja, przy obecnym postępie i metodach poznawczych pozwoliłaby odpowiedzieć na pytanie, czy ten wielki Król zmarł śmiercią naturalną.

dr hab. Witold Scheuring, lekarz weterynarii, Zbąszynek
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • efriends.pev.pl